Polska muzyka chrześcijańska

Muzyka religijna zazwyczaj kojarzona jest głównie ze smutnymi pieśniami kościelnymi lub wesołymi piosenkami pielgrzymkowymi. Nie jest to jednak jedyne oblicze muzyki kierowanej do Boga i na jego chwałę. Mam tu bowiem na myśli świeckich artystów i ich kompozycje. W polskiej muzyce chrześcijańskiej, która jest przecież po części muzyką komercyjną, istnieje wielu twórców, zarówno nurtu gospel, hip hopu, rocka oraz religijnego popu. Jest to muzyka radosna lub refleksyjna, z dużą dawką pozytywnej energii, wiary i uwielbienia, a przy tym tworzona profesjonalnie jak mainstreamowy pop/rock/rap. Oparta więc na tych samych rytmach, aranżacjach i melodyjności co hity z list przebojów. Przez to, nadążając za współczesnymi czasami, motywuje ona do dobrych uczynków oraz otwiera serce i oczy na dobro, na działanie Boga. Ponieważ nie ma zbyt wielu publikacji w sieci o muzyce chrześcijańskiej, postanowiłem trochę ją przybliżyć – zarówno tę polską jak i zagraniczną (głównie amerykańską).  Zacznijmy od Polski.

Jednym z głównych rodzimych przedstawicieli nurtu religijnego popu i gospel i za razem najstarszym, jest TGD (Trzecia Godzina Dnia), który przez lata swojej działalności wydał sporo płyt dostępnych zarówno w Empiku jak i np. Światksiążki oraz sklepie Google Play. Jeden z nowych utworów TGD, pełen prostych prawd chrześcijańskich o miłości bliźniego to utwór „Miłosierni”, dostępny na YouTube

Kolejnym zespołem pop-gospelowym wartym wyróżnienia jest formacja Gospel Rain. Choć tworzy równie profesjonalnie co TGD, to jej płyty nie są dostępne w największych sieciach, ale można je nabyć zarówno na stronie zespołu http://www.gospelrain.pl/kategoria/sklep jak również w sklepie wydawcy http://www.edycja.pl/

Podobnie jak TGD, historia zespołu sięga ubiegłego wieku „grupa zebrała się po raz pierwszy w Lublinie w sierpniu 1991 roku, bezpośrednio po historycznym Światowym Spotkaniu Młodzieży w Częstochowie, w którym wziął udział Jan Paweł II. Założycielem i liderem zespołu jest Grzegorz Głuch – kompozytor, aranżer, wokalista, animator środowiska muzyki gospel. W dorobku fonograficznym Gospel Rain znajdują się cztery płyty”. Oba zespoły łączy też pewien medialny aspekt w postaci uczestniczenia w wielu telewizyjnych koncertach w historii swojej działalności. Chór Gospel Rain posiada swój kanał na YouTube, ja na początek polecam odsłuchanie utworu z ostatniej płyty „Ogień”

Poza wybranymi powyżej twórcami nie sposób nie wspomnieć też o od dawna obecnym na polskim rynku zespole New Life’m. Jego albumy dostępne są na krążkach CD zarówno w Empiku i Merlinie, jak i cyfrowo w Google Play i na kanale YouTube. To zespół zaledwie o rok młodszy od Gospel Rain jest debiutujący w 1992 r. i grający obecnie w składzie Joachim Mencel, Piotr Jankowski, Marcin Pospieszalski, Robert Cudzich oraz Agnieszka Musiał, którego pierwszym wokalistą był Mieczysław Szcześniak. W 9 wydanych dotąd albumach zespół łączy wiele gatunków muzycznych, niezmiennie w tekstach chwaląc Boga. W ostatnim roku zespół wydał album „Moje Westerplatte”. Znajdują się na nim piosenki napisane na podstawie przemówień Jana Pawła II. Jak opisują sami twórcy, znalazły się na nim utwory „poruszające najważniejsze tematy naszej duchowości i tożsamości, takie jak: sens życia, godność człowieka, walka o wybór słusznych wartości,  moc wiary, miłość i miłosierdzie w naszym życiu, waga Eucharystii, rola Maryi, jedność i odpowiedzialność wobec wspólnoty, zaufanie Bogu”.

Ostatnie lata, 2015, 2016, do chwili obecnej, obfitowały w wiele debiutów. W 2015 zawiązał się zespół Owca, który w 2016 r. wydał płytę „Chwały” z tekstami żarliwej modlitwy. W 2016 r. światło dzienne ujrzała płyta zespołu niemaGotu, twórców hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 „Błogosławieni miłosierni”. W ubiegłym roku zadebiutował też Tomek Jasiński płytą „Cała Ziemio”, która wraz z profesjonalizmem muzycznym idzie w parze z głębią prostych i uduchowionych tekstów kierowanych wprost do Jezusa. Z okazji ŚDM w 2016 r. wydana została też składanka utworów opartych na Psalmach i modlitwach Biblijnych …teraz i po wszystkie czasy (Psalm 121).

Projekt Tomka Jasińskiego „Cała Ziemio” z 2016 r. to porywające gospelowe rytmy a przy tym pełen profesjonalizm kompozycyjno-aranżacyjny. Płyta jest dostępna w sklepie Google Play, a oto promujący ją utwór z YouTube

Zespół Owca zawiązał się pod koniec 2015 r. Obecną płytę „Chwały” można nabyć tutaj: https://sklepmalak.pl/pl/p/owca-Chwaly/508 Jednym z energetycznych utworów dostępnym na kanale Owcy jest „Memu Bogu”

niemGOtu – poza hymnem ŚDM 2016 „Błogosławieni miłosierni”, to też autorzy przeboju „Nie mądrość tego świata (Marana tha)”. Płytę niemaGOtu można nabyć o, tu: http://www.niemagotu.pl/ lub tu: Google Play

Kolejnym projektem, na jaki chciałbym zwrócić uwagę, tym razem poza nurtem gospel,  jest Decalogue – Dekalog z pięknym przesłaniem i oprawą muzyczną. Płytę w wersji CD można nabyć też w Empiku, a w wersji cyfrowej w Google Play. Oto utwór promujący

W tym zestawieniu nie można też pominąć Arki Noego – dziecięcego zespołu działającego od 1999 r., którego większości czytelników nie trzeba pewnie przedstawiać. Któż bowiem nie kojarzy przeboju Święty ze słowami „taki duży taki mały może świętym być”? Chociaż ma on silną konkurencję w postaci nowszej, młodszej formacji o nazwie Mała Armia Jezusa, która zdążyła wydać już 2 płyty.

Poza raperem Pax występującym gościennie w powyższym utworze, w nurcie polskiego chrześcijańskiego hip-hopu, można wymienić jeszcze takich artystów jak Ks. Kuba Bartczak oraz Tau.

Z kolei reprezentantem nowego polskiego chrześcijańskiego rocka jest formacja Luxtorpeda.

Jest to jedynie przegląd twórców i zespołów, jednakże na polskiej scenie muzycznej jest więcej artystów i autorów muzyki chrześcijańskiej, którzy swoją twórczością uwielbiają Boga i otwierają serca oraz oczy na wartości chrześcijańskie zapisane w Ewangelii – zarówno młodych, jak i działających nierzadko od kilkunastu lat. Można tu bowiem wymienić jeszcze takich wykonawców, jak:

Jeśli chcesz poznać więcej podobnej muzyki to, poza YouTubem oczywiście, polecam polskie rozgłośnie katolickie, dostępne niemal wszystkie na platformie TuneIn lub w internecie, jak np. Radio Warszawa czy Strefa Chwały Radio.

+

Aktualizacja 06.10.2018

7 komentarzy do “Polska muzyka chrześcijańska

    • Dzięki, dopiszę 🙂 Skupiłem się tu głównie na popie i gospelu oraz nowszych mocno aktywnych formacjach, ale mnogość gatunków jest tu faktycznie liczniejsza no i też historia. Do tego wielu wykonawców grało/śpiewało lub nadal uczestniczy w kilku projektach (np. Dariusz Malejonek, Marcin Pospieszalski, Mietek Szcześniak – oni się przewinęli przez wiele formacji tworzących muzykę chrześcijańską)

      • To jeszcze dorzucę De Press, którzy często odwołują się do religii (w tym cała płyta „Cy bocycie Świnty Ojce”).

  1. Jestem sentymentalistą. Większość tych nowych nurtów chyba ze starości mnie nie ciągnie, no chyba że jakaś Luxtorpeda – (i jak można było nie wspomnieć, że solistą zespołu jest słynny Hans z Pięć Dwa Dębiec??)
    Wymienię sobie kilka starszych, ale dobrych rzeczy w temacie:
    Na pierwszy ogień –
    Tu Es Petrus, Psałterz Wrześniowy – oratoria spod kompozycji Piotra Rubika i tekstów Zbigniewa Książka – tu mamy dwa hity znane w wersjach radiowych – „Niech mówią że to nie jest miłość” i „Psalm dla Ciebie”. Ja bym zaczął od seansu całego nagrania koncertowego Tu Es Petrus.
    Po zmroku. Na DVD, na dobrym audio. Warto.
    Tomek Kamiński – polecam płytę „Małe Miłości” od której wziął się w późniejszych latach pewien znany „hit” – „Ty tylko mnie poprowadź”.
    Deus Meus, Siewcy z Lednicy (tak tej Lednicy!), Korzeń z Kraju Melchizedeka (ze swoim system-zgniatającym wykonaniem „Tedeum”), WMU,
    Sądzę że spokojnie możemy też zahaczyć o kompozycje zza oceanu – Michael W. Smith z jego koncertowym Worship Again, i i wyśmienitym filmowym krążkiem – Freedom.
    Wymieniajcie!

Dodaj komentarz