Słuchawki bezprzewodowe

Postęp technologiczny zmierzający do wykluczenia kabli ze słuchawek jest nieuchronny. Wynika on jednak nie z jakiś spisków i zmów producentów, tylko z praktycznej potrzeby usunięcia „przeszkody” jaką jest kabel, ograniczający swobodę ruchów, korzystania ze smartfona oraz utrudniający miniaturyzację urządzeń mobilnych. Czy tych zmian należy się więc obawiać?

Po pierwsze, tak jak w przypadku większości przemian i zmian czy to z kasety magnetofonowej na płytę kompaktową czy z muzyki analogowej na cyfrową, również w świecie audio jest grono (nazwijmy ich neutralnie) konserwatystów, którzy będą przekonywali was, że odejście od kabli to najgorsze co może spotkać audiofila i melomana. Nie podzielam tej opinii. Rezygnacja z kabli jest procesem nieuchronnym i oczywistym, który obecnie jest już w zaawansowanej fazie. W wielu przypadkach rezygnacja z kabla może oznaczać… i tu was zaskoczę… poprawę jakości dźwięku! Dlaczego? Ano dlatego, że prawdopodobnie w większości produkowanych obecnie słuchawek są stosowane niskiej jakości kable, które degradują analogowy dźwięk. Zatem słuchawki bezprzewodowe (w praktyce mówimy obecnie o wciąż rozwijanej technologii Bluetooth, choć w przyszłości mogą upowszechnić się inne standardy) posiadające własny układ audio i wykorzystujące wydajne kodeki stratne, jak np. aptX/LL/HD lub AAC oraz bezstratne, jak np. LDAC, HWA-LHDC, będą praktycznie oferowały lepszą jakość dźwięku niż takie same ze standardowym niskiej jakości kablem. Co już zostało wspomniane, innym powodem lepszej jakości dźwięku poza kablem, jest wykorzystanie układów audio, przetworników DAC i wzmacniaczy w słuchawkach bezprzewodowych, co otwiera duże pole do popisu producentom sprzętu Hi-Res.

Ale co jest tak naprawdę ważne w przypadku zakupu i wyboru słuchawek bezprzewodowych Bluetooth? Po pierwsze standard Bluetooth jaki obsługują słuchawki (np. wersja 4.2, 5.0) ma znaczenia dla stabilności połączenia i zasięgu sygnału i lepiej aby był jak najnowszy. W przypadku Bluetooth 4.2 i 5.0 (o ile urządzenie do którego podpięte są słuchawki też obsługuje tę wersję) o wiele rzadziej będziemy mieli do czynienia z „szarpaniem” sygnału lub spadkiem jego zasięgu w pomieszczeniach niż to ma miejsce w przypadku wersji 4.0 i 4.1 (co oczywiście wpływa też na połączenie audio). Z kolei z punktu widzenia samej jakości dźwięku, najważniejsze jest to aby słuchawki Bluetooth obsługiwały lepsze kodeki niż standardowy i podstawowy SBC. SBC jest kodekiem stratnym, wykorzystującym kompresję i implementowanym jako jedyny w tanich słuchawkach Bluetooth. Przy nim większość osób odczuje już degradację dźwięku w stosunku do kabla (łatwo to porównać bo sporo słuchawek Bluetooth dostępnych obecnie posiada też możliwość podpięcia kabla audio ze standardową wtyczką jack). Aby mieć dźwięk nie gorszy ważne jest aby słuchawki obsługiwały lepsze stratne kodeki (takie jak AAC i aptX) lub najlepiej bezstratne, bądź wersje HD kodeków stratnych (chodzi tu głównie o aptX HD Qualcomma). Jeżeli natomiast słuchawki mają być z przeznaczeniem do gier lub innych zastosowań gdzie istotny jest parametr opóźnienia transmisji audio między urządzeniem (np. smartfonem, laptopem) a podłączonymi do niego słuchawkami, to wtedy warto zwrócić uwagę na jak najwyższą wersję Bluetooth (np. 5.0) oraz obsługę specjalnych kodeków o niskich opóźnieniach (ang. low latency), jak np. aptX LL, LD-AAC. Niestety jest to jeden z istotnym mankamentów standardowych kodeków, nierzadko oglądając nawet YouTube ze słuchawkami Bluetooth możemy doświadczyć już pewnego zauważalnego „rozjazdu” dźwięku z obrazem. Na pewno ten aspekt będzie sukcesywnie eliminowany przez producentów, szczególnie słuchawek dedykowanych do zastosowań multimedialnych.

Słuchawki Bluetooth nauszne są praktycznie bezprzewodowe (choć nie do końca, bo przetworniki lewy i prawy są w obudowie słuchawek połączone ze sobą jakąś taśmą/kabelkiem), ale trzeba mieć na uwadze, że słuchawki dokanałowe i douszne najczęściej zobaczymy w wersji z krótkim kablem który będzie na karku, ponieważ na kablu tym zamontowany jest transmiter Bluetooth wraz z baterią. Jest też oczywiście coraz liczniejsza oferta słuchawek bezprzewodowych dousznych bez kabla, jak np. AirPods Apple’a czy słuchawki Sony WF-1000X, dodatkowo jeszcze z aktywną redukcją hałasów. W tym ostatnim przypadku warto podkreślić, że te dwie technologie są przyszłością branży słuchawkowej – połączenie bezprzewodowego Bluetooth wraz z technologią ANC czyli aktywnej redukcji hałasu/szumów – możemy przekornie powiedzieć konserwatystom audio „czy tego chcemy czy nie”. Innym równoległym kierunkiem, którym prawdopodobnie będą też coraz częściej podążali producenci, jest wykorzystywanie uniwersalnych konektorów, takich jak MMCX, które umożliwiają dopięcie do słuchawek jakiegokolwiek kabla bądź akcesorium z kompatybilnym konektorem MMCX. Przykładem tego rozwiązania jest np. produkowany przez FiiO kabel Bluetooth RC-BT w wersji prostej (do takich słuchawek, jak np. Final Audio E4000) oraz w wersji do noszenia z prowadnicami za uszami (do słuchawek takich, jak np. FiiO FH5 czy Shure SE535). Warto podkreślić, że zaletą takich dołączanych kabli Bluetooth jest też możliwość zwiększenia głośności i efektywności słuchawek, ponieważ zazwyczaj zastosowany i zasilany baterią układ audio ma większą skuteczność (SPL) i zapewnia pewne wzmocnienie dźwięku.

Inną sprawą trochę poboczną, ale też istotną, jest nierzadko demonizowana szkodliwość promieniowania połączeń bezprzewodowych. W tych kwestiach warto sobie uzmysłowić, że przebywając na słońcu nasz organizm jest poddawany znacznie (chciałoby się wręcz powiedzieć o niebo) większym oddziaływaniom fal elektromagnetycznych (tak tak, takimi falami jest też światło słoneczne!) niż trzymając telefon w kieszeni lub mając na głowie/szyi słuchawki z transmiterem Bluetooth. Tak więc nie dajmy się zwariować, aczkolwiek wiem, że pewnym osobom nie da się wybić z głowy, że rzekomo kuchenka mikrofalowa jest szkodliwa…

Zalety słuchawek bezprzewodowych:

  • mobilność i duża swoboda użytkowania dzięki braku podłączenia kablem
  • zdalne sterowanie odtwarzaniem muzyki
  • lepsza jakość dźwięku (pod warunkiem użycia kodeka bezstratnego lub HD)
  • większa głośność słuchawek
  • możliwość opcji aktywnej redukcji hałasu (ANC)

Wady słuchawek bezprzewodowych:

  • konieczność regularnego ładowania baterii
  • wyższa cena
  • aby oferowały lepszą jakość wymagają nowszej wersji Bluetooth i obsługi lepszych kodeków (również po stronie smartfona)

1 komentarz do “Słuchawki bezprzewodowe

  1. Ja odkąd pierwszy raz korzystałem ze słuchawek Philips SHB3075, to nie wyobrażam sobie powrotu do słuchawek z kablem. Chodzi przede wszystkim o wygodę. To nie tylko brak plączącego kabla, ale również łatwość przepinania słuchawek pomiędzy telefonem, a komputerem.

Dodaj komentarz