Recenzja xDuoo X3

Gdzie byłby dziś rynek DAPów, gdyby nie chińscy producenci? Prawdopodobnie by go nie było lub byłby na wyżynach luksusu i absurdu dyktowanych przez Astell&Kern. Na szczęście nie trzeba być zbyt zamożnym, żeby posiadać naprawdę solidnie brzmiący kompaktowy odtwarzacz, który zmieści się w małą kieszeń i nie zasmuci nas jakością brzmienia. Takim odtwarzaczem jest właśnie xDuoo X3 (wersja oprogramowania 1.1).

xduoo x3Słowo „fajny” w moim przekonaniu najbardziej opisuje X3 – zarówno użytkowo jak i brzmieniowo. To kompaktowy odtwarzacz mieszczący się w dłoni, o sporych możliwościach a do tego o przyjemnym bezpretensjonalnym brzmieniu i wyglądzie. Czy jest to brzmienie idealne? Oczywiście nie, ale biorąc pod uwagę cenę X3 – utrafione w punkt. Koniec końców mamy więc poczucie dobrze wydanych pieniędzy i całkowitego zadowolenia z posiadania budżetowego DAPa o niebudżetowym dźwięku.

Gdybym miał wycenić X3 porównując go do iBasso DX80, z pewnością musiałbym podnieść cenę X3 lub prędzej – obniżyć DX80. Dlaczego? xDuoo zrobił naprawdę dobry DAP o spójnym muzykalnym brzmieniu, które nie ma analitycznych i monitorowych aspiracji ani zapędów, ale też spełnia podstawowe wymogi wierności i reprodukowania dźwięku Hi-Fi/Hi-Res o naturalnym charakterze.

Bas X3 nie jest tak zwarty i kontrolowany jakby mógł być, ma lekkie podbicie w średnim zakresie, za to przyjemnie mruczy i ociepla brzmienie, czasem może zbyt bardzo, ale mnie i tak ten bas przekonuje. Wokale brzmią całkiem naturalnie, choć niezbyt intymnie i z lekkim przybrudzeniem/rozmyciem, nie słychać w nich jakiś przesterowań lub zniekształceń, lecz zwłaszcza niedostatki w zakresie mniejszej przejrzystości, autentyczności i rozdzielczości w porównaniu do DX80. Soprany są chyba najsłabszą partią w dźwięku X3. Z jednej strony mamy pewną krzykliwość w środkowych sopranach, z drugiej – jest w nich roll off w górnych rejestrach, przez co generalnie dźwięk jest mniej wyrafinowany, mniej się w nim dzieje, brakuje harmonicznych – i staje się to oczywiste, kiedy tylko puścimy ten sam utwór na tych samych słuchawkach, lecz na DX80 – gdzie znajdziemy znacznie bogatsze i trójwymiarowe, rozdzielcze brzmienie, za to bardziej twarde, neutralne i analityczne. Podkreślmy tu jednak, X3, będąc tańszym od DX80 3 razy, wcale nie brzmi od niego 3 razy gorzej.

Co do sceny, holografii i separacji. Nie jest różowo, tak, aby rozpływać się w pochwałach, ale też jest przyzwoicie, raczej trudno w tej cenie o istotnie lepsze osiągi. Scena jest dość dwuwymiarowa i płaska w porównaniu do DX80, ale też pamiętajmy, że iBasso jako dual DAC ma tu wybitne osiągi i możliwości. Szerokość sceny powinna zadowolić większość odbiorców, nie należy jednak po X3 oczekiwać zbyt dużej głębi.

x3_dx80

xDuoo X3 wróżę ogromny sukces, bo to dobrze wyceniony all-rounder o słodkim brzmieniu solidnej jakości, którego mankamenty – miejmy nadzieję – zostaną poprawione lub wyeliminowane w kolejnych edycjach oprogramowania. Jeśli zaś chodzi o obsługę, to jej prostotę uważam za zaletę, nie mam jakiś większych problemów z przyzwyczajeniem się do sterowania X3 – bardziej mnie ono bawi niż martwi. Jedyne co lekko irytuje to szeleszczące jak grzechotki boczne przyciski głośności oraz bardzo podatny na zarysowania ekran. Ostatecznie ten odtwarzacz wywołuje we mnie jednak pozytywne emocje – bo jest fajny.

Specyfikacja i charakterystyka xDuoo X3: www.xduoo.com

Reklamy

5 komentarzy do “Recenzja xDuoo X3

  1. Czy Xduoo dobrze zgra sie z Yamahami EPH 100? Czy moze lepiej zgrają się z drugim typem: Hiifiman re 400?

    I pytanie graniczne: czy Xduoo da rade napedzic Sennheisery HD 598? Czy takie połączenie ma sens?

    Dziekuje za odpowiedz!

    • xDuoo X3 bez problemu poradzi sobie ze wszystkimi tymi słuchawkami, bo ma całkiem wyważone brzmienie. Wszystkie one grają nieco inaczej, co też zostanie tu oddane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s