Lepsze słuchawki czy lepsze źródło – co kupić?

Zapewne wielu z was, szczególnie wchodzących w świat audio, być może racząc się dotychczas „białymi” słuchawkami od telefonu pewnej firmy, staje przed takim dylematem. Czy lepiej zainwestować w lepsze słuchawki czy lepsze źródło, DAP, smartfon, wzmacniacz, DAC itd. Wbrew pozorom nie jest trudno rozstrzygnąć ten dylemat. Powód jest zasadniczo prosty.

cokupićW cenie słuchawek, powiedzmy w przedziale 100 – 900 zł, są bardzo duże skoki jakości i wierności brzmienia, podczas gdy w przypadku odtwarzaczy muzycznych i źródeł duże skoki jakości (niestety w dalszym ciągu) najczęściej pociągają za sobą bardzo wysokie różnice w cenie, rzędu tysiąca lub tysięcy złotych. Druga przyczyna ma charakter psychoakustyczny, gdyż wiąże się z tym, że to słuchawki bezpośrednio reprodukują dźwięk odbierany przez nasze ucho, dosłownie i w przenośni są one najbliżej ucha, a nie źródła dźwięku i stąd ich wpływ na wrażenia dźwiękowe jest istotniejszy. Słuchawki za 500-600 zł takie jak np. AKG K545, Sennheiser HD 598 czy Yamaha EPH100 nawet na tanich źródłach pokażą swoją wyższą jakość brzmienia, niejako dowartościowując możliwości sprzętowe źródła. Wielokrotnie przeprowadzałem testy i porównania pod tym kątem na własny użytek, znam też nieco rynek źródeł audiofilskich (m.in. poprzez liczne odsłuchy i obecność na targach), na którym to rynku delikatnie rzecz biorąc panuje spora cenowa nieadekwatność i przypadkowość. Mimo dostępu do lepszego odtwarzacza lub wzmacniacza, często wolę zestawić przejrzyste i ostro grające droższe słuchawki z tanim źródłem dźwięku, osiągając przez to efekt przyjemnego ocieplenia, ale też ożywionego i bardziej nasyconego brzmienia.

Dlatego przy takim dylemacie i konieczności pójścia na kompromis, zdecydowanie polecam kupić lepsze słuchawki, tym bardziej że nie jest problemem podłączyć je później do jakiegokolwiek (w domyśle lepszego) źródła, natomiast co nam przyjdzie po wzmacniaczu lub odtwarzaczu za setki i tysiące zł, który uraczymy tanimi, zniekształcającymi dźwięk słuchawkami? Polecam samemu sprawdzić to w sklepie podłączając swój telefon do słuchawek w różnym przedziale cenowym – z pewnością odczujecie różnicę bez względu na jakość dźwięku waszego telefonu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s