Dual SIM dlaczego warto?

Łączenie ze sobą dwóch kart SIM w jednym smartfonie to zarówno potencjał rozwoju dla rynku mobilnego, jak i możliwość większych korzyści dla każdego z nas, użytkowników, którzy na co dzień dzwonimy, smsujemy i coraz intensywniej korzystamy z mobilnej transmisji danych (np. słuchając muzyki ze Spotify).

dulsimZaskakujący jest niedorozwój rynku polskiego w zakresie wykorzystania Dual SIM przy jednoczesnej tak dużej penetracji, sprzedaży ofert mobilnych (150%, aż 58 milionów zarejestrowanych kart SIM!). Po pierwsze oferowane od dawna telefony obsługujące obie karty SIM są to modele tanie, podstawowe z małymi ekranami, ułomne i słabe pod względem osiągów i wydajności (jak również jakości audio). Trudno szukać w Polsce flagowców z funkcją Dual SIM. Sytuacja powoli się poprawia, głównie za sprawą ekspansji chińskich producentów, takich jak Huawei, Meizu, Xiaomi lub ZTE, jednakże nadal jest to rynek wschodzący i jest wiele do zrobienia. A szkoda.

Szkoda, że operatorzy komórkowi, nie dostrzegli dotąd oczywistego potencjału popularyzacji Dual SIM w postaci zwiększenia swoich przychodów, ARPU. Myślę, że większość obawia się tu konkurencji i odpływu przychodów, ale w sytuacji ponad 150% penetracji rynku, czyli użytkowania przez wiele osób więcej niż jednego telefonu/karty SIM, oraz patrząc na rynek globalnie, tego rodzaju obawy są bezzasadne. Liczy się bowiem bilans korzyści w skali wszystkich sieci działających w Polsce, a ten, za sprawą większego korzystania z Dual SIM z pewnością wzrośnie. Powód jest prosty – trudno praktycznie korzystać z 2 telefonów jednocześnie, w tym samym czasie, ale z 2 ofert 2 operatorów jednocześnie (lub więcej!) w 1 smartfonie z Dual SIM oczywiście jak najbardziej można, co się przecież wiąże z wykorzystaniem usług i generowaniem przychodów.

Co jednak oznacza Dual Sim dla przeciętnego użytkownika? Po pierwsze oznacza on możliwość łączenia ze sobą korzystnych ofert od 2 operatorów lub dostawców. Przykładowo ofertę z nielimitowanym internetem można połączyć z ofertą z nielimitowanymi połączeniami, tudzież zwiększyć pakiety danych do wykorzystania. Możemy też wybrać dwóch operatorów z darmowymi połączeniami wewnątrz sieci, jeśli rodzina i przyjaciele najczęściej korzystają np. z sieci Play/P4 i Orange. Przykładów można tu mnożyć. Jest też aspekt poprawy jakości rozmów i połączeń, gdyż w przypadku złego zasięgu w jednej sieci możemy skorzystać z drugiej. Aspekt wygody – po co nosić ze sobą dwa telefony, służbowy i prywatny, kiedy oba te urządzenia możemy połączyć w jedno.

Producenci telefonów i operatorzy komórkowi powinni zrozumieć w końcu, że Dual SIM to niewykorzystany potencjał dla rynku, na który teraz jest właściwy czas i miejsce. Podaż dobrych, flagowych smartfonów w atrakcyjnych cenach z aktywną funkcją Dual SIM z pewnością przyniesie korzyści obu stronom, napędzając dalej machinę konsumpcji i sprzedaży.

Nie ważne czy mówimy tu o dwóch fizycznych kartach SIM (obecne rozwiązanie) czy też głośnych ostatnio planach rezygnacji z kart (ich elektronizacji) – liczy się efekt, efekt w postaci możliwości łączenia ze sobą sieci i ofert w jednym urządzeniu, na razie mówimy o dwóch, ale może niebawem będzie to 3 lub 5 (Multi SIM?). Jest to naturalna przyszłość sieci mobilnych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s