Zakup słuchawek i sprzętu audio za granicą – poradnik

Dzięki internetowi zacierają się dziś granice i odległości na Ziemi nie tylko w sferze kontaktów międzyludzkich i podróży, lecz także wymiany handlowej, czyli zakupów. Mając dostęp do internetu i kartę płatniczą (debetową lub kredytową) możemy dziś łatwo dokonywać zakupów na całym świecie, dotyczy to również słuchawek, sprzętu audio i akcesoriów. Warto korzystać z tych możliwości nie tylko dlatego, żeby doświadczyć podstawowych zasad gospodarki wolnorynkowej, czyli globalnej konkurencji, lecz również dlatego, że wiele ciekawych produktów audio i akcesoriów jest niedostępnych w Polsce, albo mają one wygórowaną cenę, ewidentnie wskazującą na to, że sprzedawca nastawia się na łatwy zysk. Nie zniechęcam oczywiście do zakupów u polskich sprzedawców, zwłaszcza tych uczciwych i solidnych. Polskie sklepy również robią bardzo atrakcyjne promocje (np. MP3Store.pl). Każdy musi sobie przekalkulować, co się w danym przypadku bardziej opłaca. Podstawową zaletą zakupu w kraju jest szybka dostawa, niskie jej koszty, brak ryzyka dodatkowych opłat, takich jak cło oraz łatwość skorzystania z serwisu/gwarancji i 2-letniej ochrony konsumenckiej związanej z obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej jednolitymi przepisami. Krótko mówiąc zakupy w Polsce są wygodne, łatwe, nie wymagają przynajmniej podstawowej znajomości obcego języka i wiążą się tylko z minimalnym ryzykiem. W wielu też przypadkach może się okazać, że po prostu nie opłaca się kupić danych słuchawek lub sprzętu za granicą, bo nie wyjdzie to wcale taniej. Nie raz jednak może zdarzyć się, że zakup za granicą to jedyna możliwość nabycia określonego urządzenia/modelu słuchawek, albo znacznego zaoszczędzenia wydatków.

Co powinniśmy wiedzieć?

zakupy onlinePo pierwsze musimy mieć świadomość, że nabywając towar, np. słuchawki, z kraju Unii Europejskiej nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów celnych związanych z opłatą celną oraz polskim podatkiem VAT. Natomiast zakupy spoza UE, czyli USA, Chin, Japonii itd. generalnie podlegają kontroli celnej i mogą (choć nie muszą) zostać obciążone cłem (ok. 3-5%) oraz podatkiem VAT (23% – zwłaszcza jeśli ich rzeczywista i deklarowana przez sprzedawcę wartość przekracza 45 euro). W tym drugim przypadku, dokonując zakupu za granicą, trzeba więc brać pod uwagę ryzyko takich kosztów i wkalkulować je sobie w cenę.

Po drugie nie płaćmy przelewem za zakupy za granicą. Koszty przelewów zagranicznych są wysokie i mogą sięgać nawet 100 zł. Nie ponosimy natomiast żadnych dodatkowych kosztów płacąc kartą płatniczą lub PayPal, poza kosztami przewalutowania złotówek na obcą walutę, zgodnie z aktualnym kursem naszego banku lub kursem PayPal (więcej o tym poniżej).

Po trzecie płatności kartą (debetową lub kredytową) są bezpieczne, o ile dochowamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, tzn. będziemy korzystali z zaufanych serwisów, stosowali trudne do odgadnięcia hasła i zabezpieczali w ten sposób nimi dane o karcie. Robiąc zakupy np. na Amazon czy poprzez PayPal dodatkowo pamiętajmy, że dane o naszej karcie możemy w tych serwisach usunąć po dokonaniu transakcji. Jeśli mamy wątpliwości co do bezpieczeństwa zakupów u danego sprzedawcy, to albo zrezygnujmy albo poszukajmy informacji w internecie, zapytajmy na forach dyskusyjnych itd.

Po czwarte zakupy dokonywane kartą płatniczą Visa lub MasterCard są chronione przez tzw. mechanizm chargeback. Polega on na tym, że w przypadku gdy towaru nie otrzymamy lub jest on niezgodny z opisem, możemy złożyć reklamację danej płatności/zakupu za pośrednictwem naszego banku, który wydał kartę i domagać się cofnięcia płatności, a więc zwrotu pieniędzy na nasze konto. W każdym takim przypadku najlepiej kontaktować się bezpośrednio z bankiem, w którym mamy konto i kartę. Więcej o tym można przeczytać np. tutaj: http://www.mbank.pl.

Po piąte zakup w obcej walucie, czyli zapłata złotówkami za towar kupiony w euro lub w dolarach, będzie oznaczała konieczność przewalutowania, a więc zakupu obcej waluty po aktualnym kursie banku, w którym mamy kartę (jest to operacja odbywająca się automatycznie przy płatności kartą). Kursy walut są dostępne na stronie internetowej każdego banku, a w przypadku płatności PayPal na stronie PayPal. Tę kwestię również musimy brać pod uwagę kalkulując opłacalność konkretnego zakupu za granicą.

Po szóste zamawiając spoza Unii Europejskiej większe ryzyko opłat dodatkowych ponosimy wybierając dostawę kurierem, zamiast rejestrowaną przesyłką pocztową. Dzieje się tak dlatego, że firmy kurierskie stosują różne opłaty manipulacyjne przy zagranicznych przesyłkach. Szczegóły można ustalić na stronie danej firmy kurierskiej lub kontaktując się z nią.

Po siódme dostawa przesyłki z zagranicy zabiera znacznie więcej czasu niż z Polski. W przypadku dostaw z Chin i USA pocztą trwa to ok. 2 tygodni.

Przejdźmy teraz do rzeczy

Oto polecane przeze mnie sklepy zagraniczne działające w Unii Europejskiej lub poza nią:

Niemiecki sklep Thomann.de, który ma również polskojęzyczną stronę i obsługę klienta. Zakupy do kwoty 199 euro wiążą się z opłatą za dostawę do Polski w wysokości 20 euro (powyżej kwoty 199 euro dostawa jest darmowa). Warto więc pomyśleć o zakupie kilku rzeczy/sztuk np. dla kogoś znajomego, co nam obniży koszty. W niektórych przypadkach promocyjnych cen słuchawek może się okazać, że nawet z takimi kosztami wysyłki zakup będzie opłacalny. Zapłaty można dokonać kartą, PayPalem lub przy odbiorze (w tym ostatnim przypadku jest to o tyle korzystne, że kurier UPS stosuje średni kurs Euro NBP, który jest zazwyczaj niższy niż kursy banków, gdzie mamy konto i kartę). Kupując w Thomannie mamy 30 dni na zwrot oraz zazwyczaj 3-letnią gwarancję. Z aktualną ofertą słuchawek można zapoznać się pod tym adresem: http://www.thomann.de/pl/sluchawki.html.

Brytyjski oddział Amazon nie ma polskojęzycznej wersji, wymaga więc podstawowej znajomości języka angielskiego. Na Amazonie robione są często promocje określonych modeli słuchawek, jak również o wiele taniej można zakupić płyty CD z muzyką. Płatność odbywa się tu kartą płatniczą, a walutą zakupów są funty brytyjskie. Koszty wysyłki danego towaru do Polski można sprawdzić przed finalizacją zakupu. Koszt dostawy płyt CD jest dość niski, bo wynosi 1,8 funta. Osoby znające język niemiecki mogą też szukać okazji na stronie Amazon.de u naszych zachodnich sąsiadów. Na podobnych zasadach działa też Amazon amerykański, natomiast koszty wysyłki do Polski są tu zazwyczaj większe, poza tym w grę wchodzą opłaty importowe (w każdym więc przypadku trzeba sprawdzić całkowitą opłatę przed finalizacją zakupu). Jak wiadomo obecnie Amazon przenosi swoją dystrybucję z Niemiec do naszego kraju, coraz więcej wskazuje też na to, że w ciągu najbliższego roku pojawi się polski oddział (sklep) Amazon.

Ebay to źródło dokonywania zakupów na całym świecie – zarówno w krajach UE, jaki i poza UE. Za każdym razem mamy podaną informację skąd pochodzi sprzedawca oraz jeśli korzystamy z polskiej wersji pod adresem Ebay.pl mamy od razu skalkulowaną przybliżoną cenę w złotówkach oraz częściowe spolszczenie informacji o ofercie. Najbezpieczniej dokonywać zakupów Ebay za pomocą PayPal, gdzie możemy płacić kartą (debetową/kredytową) lub standardowo przelewać pieniądze na konto PayPal.

MP4Nation to zasadniczo sklep chiński z siedzibą w Hongkongu, który także ma swoją ofertę (ograniczoną) na Amazonie USA i UK. Możemy tu zakupić akcesoria audio, słuchawki, wzmacniacze, DACi i odtwarzacze wielu chińskich marek znanych także w Polsce, jak FiiO czy Brainwavz. Bez obaw, nie musimy znać języka chińskiego – wystarczy angielski. Towar tu zakupiony podlega kontroli celnej i może zostać oclony i obciążony podatkiem VAT (dotyczy to oczywiście głównie droższego sprzętu o wartości powyżej 45 euro, choć w teorii każdy zakup spoza UE może zostać obciążony VATem). Dostawa do Polski jest darmowa w opcji rejestrowanej przesyłki pocztowej. Można też wybrać dostawę kurierem za 16 dolarów, co może wiązać się z większym ryzykiem kosztów dodatkowych, ale też dostawa trwa wtedy kilka dni a nie kilkanaście. Płatność odbywa się kartą płatniczą lub PayPal.

Ponadto warto jeszcze wymienić 2 chińskie serwisy zakupowe, na których można znaleźć sporo niedostępnego sprzętu i akcesoriów na naszym rynku: Focalprice http://pl.focalprice.com i AliExpress http://www.aliexpress.com. Serwisy te ostatnio poprawiły warunki bezpieczeństwa i ochrony zakupów.

Oczywiście okazje i promocje mogą zdarzyć się na całym świecie w różnych sklepach. Częstym okresem przecen i wyprzedaży jest tak zwany Black Friday w USA przypadający pod koniec listopada oraz chiński Nowy Rok przypadający na przełomie stycznia/lutego. Wtedy polecam np. śledzić stronę firmowego sklepu HiFiMAN (http://head-direct.com), gdzie zdarzają się przeceny topowego sprzętu rzędu 40%.

Na koniec kilka słów o gwarancji towaru kupionego za granicą. W praktyce sklepy zagraniczne, także te chińskie, poczuwają się do rocznej odpowiedzialności za zakupiony towar. W każdym przypadku należy się kontaktować ze sprzedawcą i jasno opisać problem oraz to czego oczekujemy. W konkretnych przypadkach podejście sprzedawców do sprawy różni się. W grę może wchodzić zwrot kosztów wysyłki do Chin albo udokumentowanie zniszczenia wadliwego towaru i ponowne dostarczenie nam nowej jego sztuki. Wysyłka listu poleconego priorytetowego do Chin to koszt poniżej 30 zł (aktualny cennik Poczty dostępny jest tutaj: http://cennik.poczta-polska.pl).

Nie da się ukryć, że zakupy za granicą to większe ryzyko ale też większy wybór towarów w bardziej atrakcyjnych cenach, z drugiej strony nie ma też co tego demonizować i warto zdać sobie sprawę, że miesięcznie kilka milionów Polaków dokonuje zakupów za granicą przez internet. Jeśli mamy więc uprzedzenia albo nieprawdziwe wyobrażenia dotyczące kupowania za granicą, to mam nadzieję, że poradnik ten ułatwi ich weryfikację, polecam też zapoznać się z następującym artykułem: http://www.polskieradio.pl.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s