LG G2 i Samsung Galaxy S3 – porównanie dźwięku

Producenci topowych smartfonów od pewnego czasu chcą też przyciągnąć uwagę konsumentów jakością dźwięku oferowanego przez swoje urządzenia, można wręcz zauważyć pewien wyścig zbrojeń w tym zakresie. Poza iPhonami również flagowce Sony i Samsunga uchodzą za dobre odtwarzacze (choć w tym ostatnim przypadku niekoniecznie wszystkie z dotąd wypuszczonych flagowych modeli). W ostatnim roku do czołówki dołączył LG G2 D802 jako pierwszy smartfon odtwarzający dźwięk w jakości studyjnej 24bit/192khz. W obecnym na rynku już od dawna Samsungu I9300 obecny jest układ Wolfson WM1811, z kolei LG G2 opiera się na wbudowanym w platformę Snapdragon 800 kodeku WCD9320 wyprodukowanym przez Qualcomm.

Oto wyniki porównania za sobą sekcji audio Samsunga Galaxy S3 I9300 oraz LG G2, co oznacza, że zawarte tu stwierdzenia odnoszą się do tych dwóch urządzeń, przyjmując je za punkty odniesienia (jeśli coś jest mniejsze albo lepsze to znaczy, że takie jest w porównaniu do tej samej rzeczy w drugim telefonie).

LG G2 (Android 4.2):

LG_G2

 • duży poziom analityczności i rozdzielczości dźwięku
 • brzmienie neutralne i wyostrzone (cyfrowe)
 • jaśniejsze soprany
 • mniejszy impakt i czytelność basów
 • pojemna i szeroka scena
 • wysoki poziom separacji instrumentów dający pełen wgląd w ścieżkę audio
 • brzmienie lepsze do słuchawek ocieplonych i przyciemnionych, w przeciwnym razie może być zbyt syntetyczne i wydestylowane
 • uboższe ustawienia audio w systemowym oprogramowaniu odtwarzacza oraz mniejsza precyzja i wrażliwość na zmiany EQ
 • problemy z obsługą niektórych plików Flac
 • niższy poziom (głośności) sygnału audio

_

_

_

_

Samsung Galaxy S3 (Android 4.3):

Samsung_S3

 • mniejsza rozdzielczość i szczegółowość dźwięku
 • bardziej muzykalny i spójny przekaz (analogowy)
 • lepsza czytelność basów o większym impakcie i sprężystości
 • bardziej stonowane i gładkie tony wysokie
 • mniejszych rozmiarów scena
 • brzmienie lepsze do neutralnych i rozjaśnionych słuchawek, choć na tle innych smartfonów (np. HTC) S3 nadal prezentuje dość neutralną sygnaturę brzmienia
 • lepsze efekty dźwiękowe w ustawieniach odtwarzacza oraz lepsza podatność na zmiany EQ
 • głośniejszy sygnał audio
 • problemy z przycinaniem dźwięku w trakcie odtwarzania

 

 

 

 

Wnioski są raczej oczywiste. O LG G2 rzeczywiście można powiedzieć, że to smartfon o bardziej studyjnej, analitycznej charakterystyce dźwięku, podczas gdy Samsung oferuje uniwersalne „masowe” brzmienie i niższy jego poziom w sensie technicznym (ale też nie w każdym aspekcie, np. reprodukcji basów). Trzeba natomiast podkreślić, że choć LG zbliża się już do półki samodzielnych odtwarzaczy audio, takich jak np. FiiO X3 to jednak pewne fizyczne aspekty (brak sekcji wzmacniaczy i przedwzmacniaczy, czyli odpowiedniego toru audio) są tu nie do przeskoczenia. W efekcie brzmienie G2 jest mniej czyste ze słabiej czytelną strukturą. To co wyróżnia takie urządzenia, jak X5, DX50, DX90 lub AK100/120, to odrębna sekcja niezależnego konwertera (lub kilku konwerterów) DAC oraz przedwzmacniaczy (OPAMP) i wzmacniaczy (AMP), co ma istotne znaczenie dla oferowanej jakości dźwięku. Sygnał audio jest przez to odszumiony, oczyszczony ze zniekształceń, a jednocześnie odpowiednio wzmocniony i ukształtowany w swojej charakterystyce brzmieniowo-akustycznej. Skutkuje to krystalicznym, rozdzielczym i przestrzennym dźwiękiem o niezwykle realistycznej, żywej i bogatej strukturze. Krótko mówiąc odtwarzana muzyka zachwyca (pod warunkiem jednak, że nagrania i podłączone słuchawki prezentują też odpowiednią jakość/poziom).

UPDATE [11-05-2014]: Wraz z wydaniem aktualizacji oprogramowania LG G2 w wersji 4.4.2 (KitKat) niestety pojawił się dość istotny i często występujący problem z dźwiękiem, który polega na znacznych zakłóceniach (piskach i szumach) w przypadku podłączenia standardowych słuchawek bez mikrofonu, tj. z jackiem TRS. Słuchawki typu headset z jackiem TRSS działają poprawnie. Niestety dotąd problem ten nie został przez producenta skutecznie rozwiązany i może wymagać wizyty w serwisie LG.

10 komentarzy do “LG G2 i Samsung Galaxy S3 – porównanie dźwięku

 1. Ciekawy wpis. Nie spotykam zbyt często informacji na temat rzeczywistej przydatności topowych smartfonów do odtwarzania muzyki. Mam wrażenie, że są w lekkiej pogardzie w środowisku hi-fi. Mo może za wyjątkiem iPhonów. Z innej beczki. Orientujesz się jak ma się sprawa w Samsungu Galaxy S4 i9505? Jest wyposażony w ten sam układ co S3?

  • Ten sam układ może brzmieć lepiej lub gorzej u innego producenta w zależności od tego jak on go zaimplementuje na poziomie oprogramowania układowego, sterowników, także co najwyżej można odnieść się do jako takich telefonów (a najlepiej też określonych wersji ich oprogramowania). S4 nie jest zbyt wybitnym odtwarzaczem, plasuje się zdecydowanie niżej od G2 i pod względem poprawności bliżej jest mu do S3. Jednakże z uwagi na poziom audio bardziej opłacalnym dla mnie zakupem byłby S3 a nie S4.

   • Dzięki za szybką odpowiedź, akurat S4 już mam. Teraz próbuję kupić jakieś słuchawki na BT, a z Twojej odpowiedzi wynika, że na Bose nie mam się co nastawiać 😉

   • Lepsze słuchawki to jednak lepsze brzmienie nawet na średniej jakości odtwarzaczu. To tak jakby do słabego aparatu kupować słabe szkła – tylko postępując odwrotnie polepszymy jakość zdjęć. Także jeśli zależy Ci na lepszym dźwięku a nie chcesz w tej chwili zmieniać telefonu albo kupować samodzielnego odtwarzacza audio, to polecałbym jednak kupić lepsze słuchawki.

 2. Jako szczęśliwy posiadacz sgs3 muszę dodać, że telefon ten jest w stanie odtworzyć nawet pliki 24bit/96khz bez zauważalnych (słyszalnych właściwie) oznak konwersji.

 3. Odnośnie update’u z 11.05.2014 r. – W razie czego, jakby ktoś szukał odpowiedzi odnośnie problemów z dźwiękiem po aktualizacji do 4.4.2, to w moim przypadku znalazło się rozwiązanie. Tak jak większość, po zrobieniu aktualizacji systemy do KitKat’a schrzaniło się audio. Zgłosiłem to do serwisu. Oczywiście wady technicznej nie było, lecz błąd oprogramowania. Dokonali jego aktualizacji w serwisie i teraz wszystko gra doskonale. Żaden podonby problem już nie występuje. Nie wiem więc co dokładnie zrobili przy tej aktualizacji, ani czym czym dysponują, bo żaden fix oficjalnie nie wyszedł, ale śmiga. Jakby co, to zalecam taką opcję. Kurier na 2 dzień jest po tel, naprawa ok. 5/6 dni. Pozdr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s