Co oznaczają informacje na słuchawkach?

Początkujący użytkownicy mogą być trochę zdezorientowani technicznymi oznaczeniami producentów na opakowaniach słuchawek, stąd poniższy artykuł. Większość informacji w nim zawartych została już rozwinięta w Poradniku, dokonam więc tutaj jedynie ich kompilacji i uściślenia.

W specyfikacji na opakowaniach słuchawek producenci zamieszczają zazwyczaj następujące dane techniczne i oznaczenia:

specs

  • Pasmo przenoszenia (ang. Frequency Response) podane w Hz (hercach)
  • Impedancja (ang. Impedance) podana w Ω (omach)
  • Czułość lub Skuteczność (ang. Sensitivity, SPL) podana w dB na 1mW lub 1V (decybel na miliwat lub volt)
  • Maksymalna lub nominalna moc wejściowa (ang. Maximum / Rated Input Power) podana w mW (miliwatach)

Pasmo przenoszenia słuchawek (ang. Frequency Response) oznacza mierzony w hercach (Hz) zakres częstotliwości dźwięku reprodukowanego przez słuchawki. Parametr ten w praktyce niewiele mówi o brzmieniu słuchawek. Jeśli przykładowo wynosi on 8 Hz – 80 kHz to nie znaczy, że słuchawki będą wybitnie basowe i sopranowe oraz wierne muzycznie. Dzieje się tak przez to, że po pierwsze człowiek nie słyszy tak niskich i tak wysokich częstotliwości, a po drugie każdy producent mierzy ten parametr „po swojemu”, więcej więc jest w tym marketingu niż użytecznej informacji. O wiele przydatniejszy byłby przedstawiony graficznie wykres pasma przenoszenia, co bardzo rzadko się zdarza, ale częściej jest dostępne w internecie niż na opakowaniu. Podsumowując, jeśli pasmo przenoszenia jest równe lub wykracza poza widełki 20 Hz – 20 kHz nie musimy na ten parametr w ogóle zwracać uwagi. Więcej o tym napisałem w artykule Pasmo przenoszenia słuchawek

Impedancja (ang. Impedance)  to inaczej opór elektryczny słuchawek mierzony w omach. Z prawa Ohma wynika, że im większy opór tym większe napięcie – i tak jest w praktyce: słuchawki o wysokiej impedancji potrzebują więcej napięcia, żeby zagrały one odpowiednio głośno (aby wprawić membrany przetworników w mocniejsze drgania). Jeśli więc szukamy słuchawek do źródeł przenośnych, to zasadniczo ich impedancja nie powinna przekraczać 32 Ω (czasem może być to 60-70 Ω o ile wskaźnik Czułości/SPL, o którym poniżej, będzie odpowiednio wysoki, tj. wyniesie powyżej 110 dB). Więcej o tym znajdziesz w artykule Jak wybrać głośne słuchawki?

Skuteczność lub Czułość, czyli poziom ciśnienia akustycznego (ang. skrót SPL) mierzony w decybelach (dB) najczęściej przy 1 mW mocy lub 1V napięcia oznacza jak głośno ze słuchawek może wydobywać się dźwięk przy określonej mocy lub napięciu sygnału audio (np. 1mW lub 1V). Czym wyższa skuteczność, tym zasadniczo lepiej, bo oznacza to, że słuchawki będą głośniejsze i łatwiej je będzie napędzić na źródłach przenośnych. Oczywiście słuchawki o wysokich wskaźnikach impedancji nie grają źle – wręcz przeciwnie – większość highendowych i drogich słuchawek przeznaczonych do odsłuchu stacjonarnego na wzmacniaczu ma wysoki opór, co pozwala na zastosowanie innej cewki, a przez to może mieć wpływ na większą wierność reprodukowania dźwięku. Więcej o tym znajdziesz w artykułach Jak wybrać głośne słuchawki? oraz Jak dobrze wybrać słuchawki (1)

Maksymalna moc wejściowa słuchawek (ang. Maximum Input Power) informuje jak mocny może być sygnał doprowadzony do słuchawek aby ich nie uszkodzić, a Nominalna moc wejściowa (ang. Rated Input Power) – jaką moc powinny standardowo otrzymywać słuchawki. Wskaźniki te pozwalają np. zorientować się czy słuchawki są przystosowane do wysokich napięć i powinny być używane z zewnętrznymi wzmacniaczami. Nominalna moc wejściowa jest przydatną informacją w połączeniu z czułością, jeśli chcemy ocenić faktyczną głośność słuchawek. Więcej o tym znajdziesz w artykule Jak wybrać głośne słuchawki?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s