FiiO E07K – czy warto kupić?

Wielu z was być może zastanawia się czy kupowanie takiego urządzenia jak zewnętrzny DAC/AMP FiiO E07K ma w ogóle sens, czy nastąpi zauważalna poprawa dźwięku w stosunku do zintegrowanej karty dźwiękowej w komputerze?

fiio_e07kOtóż FiiO E07K przy porównaniu do karty zintegrowanej gra zauważalnie czyściej, bardziej krystalicznie, detalicznie i wiernie od np. laptopowego Realteka HD Audio, który przebarwia i zniekształca, podkolorowując i zaokrąglając dźwięki w porównaniu do FiiO E07K. Żeby to obrazowo przedstawić posłużę się metaforą z dziedziny fotografii: E07K brzmi jak RAW, a Realtek HD Audio jak JPG. W obu przypadkach obraz jest niby ten sam, ale przy powiększeniu, przyjrzeniu się dostrzegamy spore różnice, zwłaszcza w detalach i ich widoczności. Owszem, nie jest to jakaś uderzająca i drastyczna różnica (szczególnie, że narząd słuchu szybko się przyzwyczaja do określonego brzmienia), ale często w audio rzecz się rozchodzi o detale i drobne zmiany na lepsze. Granica między nieostrością i ostrością też jest bardzo cienka, czasem wystarczy minimalny ruch pierścieniem, żeby obraz już zniekształcić/zamazać.

Jednakże różnica między laptopową kartą zintegrowaną, a takim urządzeniem jak E07K nie polega tylko na użyciu lepszej jakości konwertera DAC przez FiiO, lecz nade wszystko na tym, że układ zintegrowany w laptopie pozbawiony jest odrębnej sekcji wzmacniaczy, które odpowiednio modulują sygnał audio, nadają mu lepszą charakterystykę z technicznego punktu widzenia, bardziej odszumioną i oczyszczoną ze zniekształceń. Ponadto E07K wzmacnia sygnał, przez co umożliwia podłączenie bardziej wymagających słuchawek (wysokoomowych).

Zakup zewnętrznej karty DAC/AMP FiiO oznacza więc poprawę jakości „laptopowego” brzmienia, pozytywną zmianę jego parametrów, gdyż sygnał jest bardziej wzmocniony, jednakże ocena czy ta poprawa była warta ok. 300 zł zależy już od oczekiwań i indywidualnej wrażliwości muzycznej, a co ważne również od jakości posiadanych słuchawek. Często zdarza się bowiem, że osoby rozczarowane zewnętrznymi przenośnymi wzmacniaczami i DACami w przedziale cenowym do ok. 500 zł po prostu nie podłączyli do nich lepszych słuchawek. Oczywiście nie można mieć też wygórowanych audiofilskich wymagań od takich urządzeń jak FiiO E07K, ponieważ droższy sprzęt tego typu oczyszcza dźwięk i ożywia go jeszcze bardziej, nie zmienia to jednak faktu, że E07K oferuje wyższej jakości dźwięk niż zintegrowany układ audio w laptopie.

2 komentarze do “FiiO E07K – czy warto kupić?

  1. Mam w planie zakup nieco lepszych sluchawek. Zapewno AKG 550 lub ATH-M50x moze Shure 940. Czy do takich sluchawek warto dokupic zewnetrznego DAC lub osoba karte dzwiekowa ? Czy to jeszcze nie ten poziom ?

    • Jak najbardziej warto. AKG K550 i Shure SHR940 cechuje duża analityczność i mikrodetaliczność, w związku z tym używając ich z lepszym źródłem, można bardziej doświadczyć wyższej jakości dźwięku, lepszych jego technicznych parametrów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s