Jak dobrze wybrać słuchawki (1)

Większość prawidłowo skonstruowanych i wykonanych słuchawek potrafi zagrać satysfakcjonująco z odpowiednio dobranym sprzętem/źródłem (w odpowiednim układzie elektromagnetycznym jaki wytworzy połączenie tych słuchawek ze sprzętem audio). Tak naprawdę jest to wynik wielu czynników i nawet mogą tu mieć istotne znaczenie właściwości i jakość kabla.

Niedopasowanie słuchawek do źródła dźwięku często jest wynikiem niedopasowania impedancji (mierzonej w omach – Ω) słuchawek ze źródłem a nawet kablem. Może to prowadzić do niekorzystnego współczynnika tłumienia, tzw. dampingu, występującego pomiędzy źródłem dźwięku i naszymi słuchawkami, w efekcie przetwornik będzie wprawiany w niepożądane drgania układu pochodzące z prądu płynącego w przeciwnym kierunku, a dźwięk będzie brzmiał niepoprawnie lub wręcz fatalnie (szczególnie w obszarze niższych częstotliwości).

Słabe tłumienie zachodzi kiedy wartość współczynnika tłumienia mieści się między 0 a 1 (przy czym 1 oznacza tłumienie krytyczne, a powyżej 1 – silne). Aby obliczyć ten współczynnik należy podzielić impedancję wejściową (słuchawek) przez impedancję wyjściową (źródła audio oraz kabel). Teoretycznie wynik powyżej 4 (a najlepiej powyżej 8) powinien nam skutkować dobrym zgraniem się słuchawek z odtwarzaczem.

Z powyższego względu szczególenie źródła przenośne, do których podpinamy niskoomowe słuchawki dokanałowe powinna cechować niska impedancja wyjściowa (np. popularny tani odtwarzacz przenośny Sansa Clip+ ma 1 om, droższe odtwarzacze iBasso DX50 oraz FiiO X3 mają odpowiednio 0.5 i 0.3 oma). Zapewnia to odpowiednio wysoki damping factor, a więc pełne brzmienie słuchawek, najczęściej bez ubytków (roll off) w dźwiękach basowych.

Niestety rzadko kiedy wiemy jaka impedancja cechuje nasz odtwarzacz na wyjściu słuchawkowym (nie mówiąc już o impedancji kabla), gdyż takich informacji producenci nie podają na opakowaniu i w dołączonej specyfikacji. W efekcie musimy dobierać słuchawki do odtwarzaczy po omacku, kierując się swoim słuchem. Z pomocą przychodzi tutaj internet, nie tylko producenci zaczynają bowiem podawać informację o impedancji na stronie internetowej produktu, ale również jest spore grono entuzjastów audio, które dokonuje pomiarów i wymienia się informacjami o specyfikacji, szczególnie popularnych, odtwarzaczy audio.

Inną kwestią jest też to, że same wyliczenia oporu i tłumienia nie powiedzą nam jeszcze czy efekt końcowy będzie satysfakcjonujący, bo końcowe brzmienie słuchawek zależy też od pasma przenoszenia (charakterystyki brzmieniowo-tonalnej) odtwarzacza i słuchawek, i co wyjdzie z tego związku. Niemałe znaczenie mają też specyficzny materiał, konstrukcja i rodzaj przetwornika (np. miniaturowe przetworniki słuchawek dokanałowych) i ich reakcje na parametry sygnału wychodzącego ze źródła.

Inną częstą przyczyną złego brzmienia słuchawek jest zbyt słaby sygnał odtwarzacza audio. Niektóre słuchawki potrzebują bardziej wzmocnionego sygnału aby osiągnąć prawidłową i zadowalająca dynamikę oraz brzmienie. W takim przypadku, kiedy nasz odtwarzacz audio nie jest wystarczająco mocny, przydatny może się okazać wzmacniacz słuchawkowy lub zewnętrzny DAC/AMP.

Zgodnie z tym co napisałem w pierwszym wpisie, nie uciekniemy więc od (nie)przyjemności dobierania sprzętu do słuchawek i/lub vice versa metodą organoleptyczną oraz testowania.

Warto tu jeszcze nadmienić, że w środowisku fanów audio popularna jest wymiana fabrycznego kabla w słuchawkach na kabel lepszej jakości (tzw. recabling lub rekabling). Wymiana taka może (choć nie musi) pozytywnie wpłynąć na brzmienie głównie poprzez korzystną zmianę parametrów fizycznych całego układu, w tym jego tłumienność. Wysokiej jakości kable wykazują bowiem minimalne zniekształcenia sygnału i często mają większą oporność niż standardowe okablownie.

Zapraszam do lektury kolejnej części tego artykułu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s