Jak wybrać wygodne słuchawki?

Oto lista podstawowych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem słuchawek pod kątem komfortu ich użytkowania:

1. Słuchawki nauszne otwarte, takie jak Jays V-Jays lub AKG K420 zazwyczaj przylegają płasko gąbką do ucha, co zasadniczo powoduje nagrzewanie i po dłuższym czasie (ok. 2 godz.) dyskomfort.

2. Niektóre słuchawki dokanałowe są zaprojektowane do noszenia kablem za uchem, tzw. over-the-ear, OTE (np. Shure SE215, Brainwavz R1) – ma to służyć nade wszystko wyeliminowaniu tzw. efektu mikrofonowego oraz plątania się kabla, ale fakt ten (kabel za uchem) może powodować również niewygodę i dyskomfort w zależności od takich czynników jak grubość, rodzaj kabla oraz konstrukcja obudowy słuchawek. Czasem też słuchawki te mają tzw. odcinki pamięciowe i prowadnice, które dodatkowo mogą zwiększać dyskomfort za uchem. Co do zasady jednak słuchawki OTE zapewniają dobry komfort użytkowania, szczególnie przy aktywności sportowej,  jak np. bieganie, siłownia.

3. Pałąk w słuchawkach nausznych, w szczególności jego budowa i wykonanie, jest dość istotną rzeczą jeśli chodzi o komfort noszenia, najlepiej jeśli nie jest za cienki (wąski) i twardy, lecz dość szeroki i posiada gąbki lub poszycie z miękkiego materiału; twardy i wąski pałąk może uciskać głowę, wymagając częstego przesuwania słuchawek. Osoby z dużą głową powinny szczególnie zwracać uwagę na elastyczność pałąka i możliwość jego wielostopniowego rozsuwania.

4. Z oczywistych względów duży dyskomfort mogą powodować słuchawki, które mają znaczny ucisk – jeśli od razu po założeniu słuchawek czujemy, że mocno ściskają one nasze uszy możemy być pewni, że po dłuższym czasie będą one nam sprawiały ból.

5. Pady (nauszniki, nausznice) welurowe co do zasady są wygodniejsze od padów skóropodobnych i syntetycznych, gdyż są od nich miększe i nie powodują pocenia się ani odparzeń, zapewniając skórze oddychanie, z drugiej strony mankamentem takich padów jest to, że mogą zbytnio ogrzewać (choć nie powodując odparzeń jak pady skóropodobne).

6. Słuchawki z padami wokółusznymi, czyli nie stykającymi się z samymi uszami, lecz opierającymi się na skórze wokół uszu, są co do zasady wygodniejsze od słuchawek, których pady częściowo lub całkowicie stykają się z uszami. Tego typu wokółuszne pady welurowe lub weluropodobne zapewniają bardzo dobrą wygodę na długie odsłuchy.

8. Waga, ciężar słuchawek, szczególnie nausznych z pałąkiem, oczywiście ma znaczenie dla komfortu ich użytkowania. Czym cięższe słuchawki tym ich ucisk na głowę i uszy będzie większy, a więc i szybsze oraz mocniejsze uczucie niewygody.

9. Pamiętajmy, że różne końcówki silikonowe lub pianki typu comply dołączane do słuchawek dokanałowych są po to, żeby ich używać i dopasować najlepiej do rozmiaru naszego kanału słuchowego, nie tylko pod względem izolacji, lecz również wygody – czyńmy z tego użytek.

Reklamy

1 komentarz do “Jak wybrać wygodne słuchawki?

  1. Odnośnie punktu 9. pamiętajmy także, że w słuchawkach kanałowych często nakładki silikonowe pasują między różnymi modelami słuchawek, więc można je między nimi przekładać. Ja tak używam tych samych nakładek przy już trzecich słuchawkach 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s